TJ Sokol Kladruby

Historie sportovního klubu Kladruby sahá až do roku 1933, kdy si parta nadšenců koupila dresy a za souhlasu Obecního úřadu v Kladrubech si na obecních drahách, u samoty Viedrholka, začali budovat hřiště. Postavili dřevěné branky, vyznačili hřiště vápnem a začali zvát mužstva z okolí na pohárové zápasy.

Ve válečných letech 1938 – 1945 se fotbalu a sportu obecně příliš nedařilo. Někteří byli na frontě, jiní totálně nasazeni v Reichu a ti, co zůstali, museli pracovat na chalupách a polích i za ty, co byli odvedeni.

Po konci druhé světové války bylo hřiště přemístěno do spodní části zahrady, těsně pod drakem a sportovní aktivity zesílily. Konaly se tu jak mistrovská utkání Horažďovického přeboru (obec v té době patřila pod Horažďovice a Západočeský kraj), tak různé turnaje vážné i nevážné, včetně pouťových. Těsně nad rybníkem Panský byl vybudován letní parket a odehrávalo se tu téměř veškeré kulturní a sportovní dění v obci.

V roce 1965 se hřiště z důvodu malých rozměrů znovu stěhuje. Tentokrát bylo hřiště přesunuto pod silnici ke Štěchovicím za “Uliánouc sad ovocný”. Zde se hrály fotbalové soutěže, tentokráte strakonického přeboru, až do roku 1980. Poté bylo rozhodnuto, že zde budou vybudovány vojenské nádrže na letecké palivo a hřiště se opět stěhovalo.

Nové hřiště začalo vznikat v bývalém ovocném sadu v horní části zámeckého parku. Tehdejšímu Občanskému výboru v Kladrubech při MNV Volenice se podařilo po velkém úsilí zajistit podporu ONV ve Strakonicích a získat dotaci ve výši 100.000,- Kčs. Zemní práce tedy mohly začít. Ostatní práce a úpravy jako meliorace, zatravnění, stavby a ostatní náležitosti prováděli sportovní nadšenci spolu s místními občany zdarma. I přes poměrně malou velikost obce se podařilo díky několika tisícům odpracovaných hodin vybudovat dílo přesahující hodnotu 4 miliony korun.

Hřiště se neustále dobudovává, vylepšuje a modernizuje a fotbalisté na něm hrají dodnes.

Od roku 1985 je areál hřiště využíván také ke kulturním akcím jako jsou koncerty, zábavy, Dny dětí, diskotéky atd.

Dnes hrají kladrubští fotbalisté okresní přebor a vůbec si nevedou špatně.

V sezóně 1987 – 1988 ve Volenicích začali hrát žáci pod vedením trenéra Václava Tábora. Pak přešli do Kladrub a kolegou pana Tábora se stal Jiří Benedikt. Žáci se v sezóně 1990 – 1991 stali vítězi okresní soutěže s možností postoupit do kraje. Bohužel se tento kvalitní tým částečně rozprchl do dorostu či do sportovní třídy ve Strakonicích a tak se pro nedostatek hráčů nakonec postup do kraje neuskutečnil a v roce 1992 byli žáci rozpuštěni úplně.

V roce 1994 začíná dvojice Tábor – Benedikt trénovat muže. Velká část někdejších žáků, kteří začínali pod jejich vedením, se různými cestami vrátila zpět na své hřiště a ke svým trenérům. Ti pak dovedli mužstvo až k postupu do okresní soutěže. Dříve, než se tak stalo, vystřídal Václava Tábora na trenérském postu Karel Braťka.

Postup našich do nejvyšší okresní soutěže byl vskutku impozantní. V sezóně 2000 – 2001 jsme měli kvalitní konsolidovaný tým. Pod vedením trenérské dvojice Braťka – Benedikt jsme postoupili s jedinou porážkou a jednou remízou. K dvaadvaceti výhrám nám pomohlo neuvěřitelných 109 branek v síti soupeřů. Sami jsme dostali pouze 15 branek. V tomto úspěšném roce jsme nakonec postoupili do finále okresního poháru ČMFS, který Kladrubáci po tuhém boji v Lomu vyhráli.

Významnou podporu našemu fotbalu dlouhodobě poskytuje obec Kladruby a její představitelé. Naše snažení se také opírá o příležitostné sponzory, kterými jsou místní firmy, podnikatelé i jednotlivci. Dlužno však říci, že většinu potřebných financí si sportovci získávají sami vlastním úsilím.

Každému je také jasné, že bez diváků by to nešlo, zrovna tak, jako bez podpory rodinných příslušníků hráčů a funkcionářů klubu.